3. Cserjék az Erdőben

CSÍKVACSÁRCSI KÖZBIRTOKOSSÁG
3. Cserjék az Erdőben

Földi Bodza
Más néven "gyalogbodza" a pézsmaboglárfélék családjának bodza  nemzetségébe tartozó, legfeljebb 2 m magas lágyszárú, évelő növény. Élelmiszer-, festő- és gyógynövényként egyaránt használatos: gyöktörzsét, terméseit és virágzatát felhasználhatjuk, de csak a megfelelő módon, máskülönben mérgezést okoz!

Fekete Bodza
Más néven "festőbodza" a bodza nemzetség egyik, a Kárpát-medencében is elterjedt faja. 3–10 m magasra megnövő terebélyes cserje vagy fa. Virágai aprók, krémfehérek, jellegzetesen illatosak. A termés fekete színű csonthéjas bogyó. Régen népi gyógyászatban a bodza volt „a szegényember patikája”, napjainkban viszont leginkább hűsítő italokhoz, teának használják.

Csipkebogyó
A vadrózsa és a japán rózsa gyógyhatású áltermése. Népies nevei: hecsedli, hecserli, pecs. Az akár 2 m magasra is megnövő bokor igen ellenálló, virágai színmpompásak és illatuk finom. Az első őszi fagyok idején beérő termésének felhasználása rendkivűl széleskörű. A-, B1-, B2-, és K-vitamin található benne, de legfontosabb hatóanyaga a természetes C-vitamin.

Kutyabenge
A közönséges kutyabenge a rózsavirágúak rendjébe, ezen belül a bengefélék családjába tartozó faj. Népies nevei: büdös cseresznye, büdös kökény. Csaknem egész Európa területén őshonos. Tövistelen, 1-3 m magas, lazán ágas cserje vagy bokorfa. A friss kéreg mérgező hatású, csak egy évi szárítás, vagy hőkezelés után szabad felhasználni, tea vagy kivonat formájában.

Ükörkelonc
A mácsonyavirágúak rendjébe, ezen belül a loncfélék családjába tartozó, 2-3 m magas, sötétzöld lombozatú cserje. Az egész európai kontinens területén igen gyakori. Ázsiában, Törökországban és Szibériában őshonos. Piros bogyótermései június végén, júliusban érnek, és emberi fogyasztásra alkalmatlanok, de a madarak kedvelik.

Erdei Iszalag
A boglárkavirágúak rendjébe, ezen belül a boglárkafélék családjába tartozó fa. A néhány közép-európai kúszónövény-faj egyike. Folyondárnak is nevezik. 10 méternél magasabbra is felkapaszkodó, elfásodott szárú, évelő, lombhullató. Fehér, gyapjúgomolyagszerűen szőrös terméscsoportjai vannak. A friss növény a bőrt irritálja, súlyosabb esetben gyulladást, hólyagosodást válthat ki.

Copyright © 2025
Minden jog fenntartva
 
CSÍKVACSÁRCSI KÖZBIRTOKOSSÁG
Bejegyzési szám: RO13013010

Cím: Csíkvacsárcsi, 60. szám,
Csíkszentmihály község, 537203
Telefon: +40 745 555 554
e-mail: verde@cserevirag.ro
Copyright © 2025
Minden jog fenntartva